Полиграф (детектор лжи) для суда в Украине
Использование детектора лжи (полиграфа) в судебной практике в последние годы становится все более популярным инструментом доказательства правоты истца или ответчика. К нему все чаще прибегают для решения проблем разной степени сложности. Поэтому, закономерно, что одним из наиболее часто задаваемых вопросов является вопрос, можно ли применять полиграф (детектор лжи) для суда в Украине.
Однако не стоит путать судебную экспертизу на полиграфе и обычное тестирование (или же проверку, исследование, тест — оно может называться по-разному) на детекторе лжи.
Такая процедура, как экспертиза на полиграфе для суда, проводится с целью формирования доказательной базы во время судебного процесса или еще тогда, когда идет досудебное следствие.
А тестирование на детекторе лжи проводится в частном порядке для самых разных целей в профессиональной и личной жизни любого человека: например, для найма и увольнения сотрудников предприятия, для их периодической проверки, для расследования ЧП, краж, хищений в компании и т. д. Что касается личной жизни, то детектор лжи используют для выявления супружеских измен, предсвадебных проверок, защиты репутации и т. п.
Чем судебная экспертиза на полиграфе отличается от обычной проверки на детекторе лжи
Экспертиза с использованием полиграфа является одной из судебных психологических экспертиз, которые регламентируются Законом Украины “О судебной экспертизе”.
Полиграф в судебной практике может быть применен как в уголовном и гражданском, так и в хозяйственном и административном производствах.
В случае проведения психофизиологической судебной экспертизы с применением полиграфа согласно действующим законодательным нормам и стандартам результаты полиграфа в суде учитываются наравне с результатами других видов экспертиз: баллистической, почерковедческой и др. В стандартизации и заключается главное отличие экспертизы от обычного тестирования. Что же это за нормы?
Во-первых, экспертиза на полиграфе для суда должна проводиться на полиграфе, соответствующем ДСТУ8692:2016 и имеющем соответствующие документы.
Во-вторых, и это очень важно, проводить проверку, результаты которой будут приняты во внимание судом, может не любой полиграфолог.
Может ли судебная экспертиза на полиграфе быть доказательством?
Да, согласно действующему законодательству Украины, судебная экспертиза на полиграфе может быть доказательством в суде.
Однако, Статья 7 Закона Украины “О судебной экспертизе” гласит, что судебно-экспертная деятельность осуществляется государственными специализированными учреждениями и их подразделениями, подобными учреждениями коммунальной формы собственности, а также судебными экспертами, не являющимися работниками указанных учреждений и другие специалистами из соответствующих областей знаний в том порядке и на тех условиях, которые определяет данный Закон.
То есть, результаты полиграфа в суде могут быть учтены только с одним условием: проводить их должны аккредитованные полиграфологи, состоящие в реестре судебных экспертов и имеющие лицензию на данный род деятельности. Для подтверждения своей квалификации они обязаны ежегодно успешно проходить специальный экзамен.
Поэтому совершенно нормальной практикой после знакомства со специалистом будет попросить его продемонстрировать вам свою лицензию. И если он не сможет этого сделать, но продолжит заверять вас в том, что проводимая им проверка на детекторе лжи может быть использована как доказательство для суда, то, скорее всего, он сознательно вводит своих потенциальных клиентов в заблуждение с целью заработка.
Ознакомиться с следующей статьей на тему: как пройти полиграф проверку при устройстве на работу
ОПРОС
Поліграф (детектор брехні) для суду в Україні
Використання детектора брехні (поліграфа) у судовій практиці в останні роки стає дедалі популярнішим інструментом доказу правоти позивача чи відповідача. До нього все частіше вдаються під час вирішення проблем різного ступеня складності. Тому закономірно, що одним із найпоширеніших питань є питання, чи можна застосовувати поліграф (детектор брехні) для суду в Україні.
Проте не варто плутати судову експертизу на поліграфі та звичайне тестування (або перевірку, дослідження, тест — воно може називатися по-різному) на детекторі брехні.
Така процедура, як експертиза на поліграфі для суду, проводиться з метою формування доказової бази під час судового процесу або ще тоді, коли триває досудове слідство.
А тестування на детекторі брехні проводиться в приватному порядку для різних цілей у професійному та особистому житті будь-якої людини: наприклад, для найму та звільнення співробітників підприємства, для їх періодичної перевірки, для розслідування надзвичайних ситуацій, крадіжок, розкрадань у компанії тощо. Це в професійній сфері, а щодо особистого життя, то детектор брехні використовують для виявлення подружніх зрад, проведення передвесільних перевірок, захисту репутації тощо.
Чим судова експертиза на поліграфі відрізняється від звичайної перевірки на детекторі брехні
Експертиза з використанням поліграфа є однією із судових психологічних експертиз, що регламентуються Законом України “Про судову експертизу”.
Поліграф у судовій практиці може бути застосований як у кримінальному та цивільному, так і в господарському та адміністративному провадженнях.
У разі проведення психофізіологічної судової експертизи із застосуванням поліграфа згідно всіх чинних законодавчих норм та стандартів результати поліграфа в суді враховуються нарівні з результатами інших видів експертиз: балістичної, почеркознавчої та ін. Саме в стандартизації і полягає головна відмінність експертизи від звичайного тестування. Що ж це за норми?
По-перше, експертиза на поліграфі для суду має проводитись на поліграфі, який відповідає ДСТУ8692:2016 та має відповідні документи.
По-друге, і це дуже важливо, проводити перевірку, результати якої будуть прийняті до уваги судом, може не кожен поліграфолог.
Чи може бути судова експертиза на поліграфі доказом?
Так, згідно чинного законодавства України судова експертиза на поліграфі може бути доказом у суді.
Однак, Стаття 7 Закону України “Про судову експертизу” свідчить, що судово-експертна діяльність здійснюється державними спеціалізованими установами та їх підрозділами, подібними до установ комунальної форми власності, а також судовими експертами, які не є працівниками зазначених установ та іншими фахівцями з відповідних областей знань лише у тому порядку та на тих умовах, які визначає цей Закон.
Тобто, результати поліграфа в суді можуть бути враховані лише з однією умовою: проводити поліграф-дослідження повинні акредитовані поліграфологи, які перебувають у чинному реєстрі судових експертів та мають ліцензію на цю діяльність. Для підтвердження своєї кваліфікації та ліцензії вони зобов'язані щорічно успішно проходити спеціальний іспит.
Тому цілком нормальною практикою після знайомства з фахівцем буде попросити його продемонструвати вам свою ліцензію. І якщо поліграфолог не зможе цього зробити, але продовжить запевняти вас у тому, що перевірка на детекторі брехні, яку він проведе, може бути використана як доказ для суду, то, швидше за все, він свідомо вводить своїх потенційних клієнтів в оману з метою заробітку.
Послуги поліграфолога у Києві та на виїзд де можна пройти детектор брехні